وبلاگ

شرایط و مراحل جدید مطالبه مهریه

 برای گرفتن مهریه آخرین اصلاحات شرایط و مراحل چیست ؟

  • مهریه مالی است که مرد ضمن عقد ازدواج اسلامی تعهد پرداخت آن را به زن می نماید و از خصوصیات نکاح در اسلام است؛ اعم از اینکه ازدواج دائم باشد یا موقت (ازدواج موقت از نظر سایر مذاهب اسلام به جز شیعه منسوخ شده است و قانونی نیست).
  • برای مطالبه مهریه مانند سایر دعاوی و خواسته های مالی و حقوقی، اصولا خواهان باید به دادگاه حقوقی صالح مراجعه نماید.
  • مطابق قانون حمایت خانواده صلاحیت رسیدگی و صدور حکم در خصوص مهریه با دادگاه خانواده است.
  • دادگاه خانواده از جمله مراجع حقوقی اختصاصی محسوب می شود که به دعاوی و اختلافات بین زن و شوهر رسیدگی می نماید.
  • به موجب یک دستورالعمل از رئیس وقت قوه قضاییه از سال 1398 به بعد خانم ها برای مطالبه مهریه شان باید به اداره اجرای ثبت مراجعه نمایند.
  • به نظر می رسد دلیل این تصمیم کم کردن مراجعات به دادگاه خانواده و یا شاید کاهش ضمانت اجراها و فشارهای قانونی است که زن می تواند برای گرفتن مهریه به مرد وارد نماید.
  • تغییر و صلاحیت دادگاه با یک دستور العمل توسط رئیس قوه قضاییه موجه و قانونی به نظر نمی رسد.
  • البته در همان دستورالعمل به خانم ها این حق داده شده اگر مالی از شوهرشان پیدا نکردند بتوانند برای اقدام به دادگاه خانواده مراجعه کنند و لازم به ذکر است این امکان فقط در صورتی است که مهریه قبلا از طریق اداره اجرای ثبت به اجرا گذاشته شده باشد.
  • در هر حال امکان داشتن وکیل برای مطالبه مهریه وجود دارد که برای اینکار می توانید در صورت تمایل با دفتر وکالت ما در تماس و ارتباط باشید.

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص مراحل و شرایط جدید مطالبه مهریه

♦  در نتیجه و با توجه به آنچه در بالا گفته شد شما برای مطالبه مهریه تان اول باید به دفترخانه ازدواج محل عقدتان مراجعه نمایید پس از صدور اجراییه، اجرای آن را در اداره پنجم اجرای ثبت (اداره اجرای مهریه) پیگیری کنید.از این طریق می توانید اموال همسرتان را از جمله خودرو، ملک، حساب بانکی، سهام و سایر اموال منقول دیگر را توقیف نمایید.

 

همچنین می توانید در صورت صلاحدید ایشان را ممنوع الخروج نمایید.

در صورتی که ممنوع الخروجی شوهر چندان موثر نباشد و نیز مالی از ایشان پیدا نکنید می توانید خوشبین باشید و به دادگاه مراجعه کنید با این امیدواری که ممکن است قاضی مطابق قانون رفتار کرده و به دستورالعمل های فرا قانونی توجه ننموده و برای پرداخت مهریه به شوهر شما فشار بیاورد.

مراجعه به اداره اجرای ثبت هزینه چندانی برای شما ندارد ؛ هزینه صدور اجراییه کمتر از 1 میلیون تومان است.مراجعه به دادگاه برای مطالبه مهریه اصولا سه و نیم درصد ارزش خواسته هزینه دادرسی خواهد داشت که البته با توسل به روش هایی می توان مبلغ هزینه دادرسی در دادگاه خانواده را کاهش داد !

در هر حال و در صورتی که توانایی مالی دستمزد وکیل را دارید طبیعتا توصیه می شود و بهتر است عملیات مطالبه مهریه را به یک وکیل با تجربه بسپارید و راه را برای خود کوتاه کنید.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید