وبلاگ

نمونه لایحه دفاعیه مطالبه مهریه

در پاسخ به دعوای مطالبه مهریه، زوج یا شوهر ممکن است به چند طریق اقدام به دفاع و پاسخ نماید؛ به این معنا که یا شوهر با اقرار بر بدهکاری خود تقاضای اعسار و تقسیط مهریه می نماید یا مدعی پرداخت و برائت ذمه خود شده و همچنین می تواند با سکوت و فرار در دادگاه حاضر نشده و سنگینی بار معرفی و پیدا کردن مال یا تلاش برای جلب و بازداشت را بر دوش زوجه بیاندازد. این نادر است ولی دیده شده و اتفاق می افتد که در طول زندگی مشترک مرد تمام یا قسمتی از دین خود را ادا نموده که در این فرض می تواند با ارائه دلایل پرداخت به ادعای مطالبه مهریه پاسخ دهد. در لایحه دفاعیه ای که در ادامه می آید زوج با ادعای پرداخت مهریه تقاضای رد درخواست مطالبه مهریه توسط زوجه را نموده است.

لایحه دفاعیه  مطالبه مهریه

بسمه تعالی

ریاست محترم شعبه 287 دادگاه خانواده مجتمع قضایی شهید باهنر تهران

با سلام

احتراماً در خصوص پرونده به شماره بایگانی ..... با موضوع مطالبه مهریه ضمن تقدیم یک برگ وکالتنامه ملصق به تمبر مالیاتی مراتب وکالت خویش را از جناب آقای محمد .... اعلام و مراتب را به شرح ذیل به استحضار عالی می رساند؛

مهریه خواهان عبارتست از 1014 سکه تمام بهار آزادی، مبلغ پانصد میلیون ریال وجه نقد و هزینه یک سفر حج تمتع، که زوجه به موجب این دادرسی تعداد 300 سکه از مهریه خود را مطالبه نموده است و در مقام تشیحذ ذهن ریاست محترم دادگاه و در جهت اثبات عدم استحقاق خواهان، دفاعیات زیر را به عرض می رساند ؛

1- زوجین در تاریخ 23/04/84 به عقد دائم یکدیگر در آمده اند و آقای محمد .... (موکل) در جهت تصفیه مهریه همسر خود آپارتمان مسکونی واقع در تهران خیابان گلبرگ غربی ............ را به همسر خود منتقل نموده و کلیه اسناد فروش و حق و حقوق ناشی از مالکیت آن را به زوجه واگذار می نمایند. گواهی مسئول مشاور املاک 141 تهران که مبایعه نامه راجع به خرید و انتقال آپارتمان از مالک قبلی به آقای محمد .... را تنظیم نموده است مؤید این مطلب است. (پیوست شماره یک)

2- سرکار خانم مهسا .... در توافقی که با همسر خویش داشته اند بعد از انتقال آپارتمان مذکور و بعد از پایان اقساط آن در سال 89، در جهت بخشش و ابراء مهریه خود به دفترخانه اسناد رسمی شماره 414 تهران مراجعه نموده و درخواست تنظیم سند ابراء مهریه می نمایند و سردفتر محترم نامه استعلامی تحویل  زوجه می دهند تا بقاء زوجیت را از دفتر ازدواج 338 تهران (دفتر مجری عقد ازدواج زوجین) استعلام نماید و متأسفانه با اهمال و کوتاهی و خلف وعده زوجه در همان مرحله باقی مانده و برخلاف تعهد و قرار زوجین، به فعلیت نمی رسد اما اوضاع و احوال و کیفیت انتقال آپارتمان متعلق به موکل و اقدام زوجه در جهت ابراء مهریه جملگی مؤید این معناست که موکل تمام دارایی خود را که همان آپارتمان بوده به نیت و انگیزه پرداخت دین خود بابت مهریه، به زوجه منتقل نموده است.

3- تمام آنچه موکل، در طول ده سال زندگی مشترک به دست آورده در حالی بوده است که ایشان همزمان دانشجو هم بوده واضع است که در عین زندگی دانشجویی کسب درآمد چقدر مشکل است با این حال موکل دارایی خود را که عبارت بوده از یک منزل مسکونی و یک خودرو پروتن جنتو مدل 2008 تماماً به نام زوجه کرده و در اختیار ایشان قرارداده است و حال با بی انصافی تمام از منزل مشترک اخراج شده و به انحاء مختلف (از جمله طرح شکایت ترک انفاق و طرح دادخواست مطالبه نفقه و طرح دادخواست مطالبه مهریه) مورد شکایت همسرخویش قرار گرفته است. فلذا با عنایت به مراتب فوق و با تمسک به دلایل و مدارک ابرازی تقاضای رد دعوای خواهان از محضر عالی مورد استدعا می باشد .

با تشکر و تجدید احترام      

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید