وبلاگ

تصرف در اموال مشاع و مشاعات آپارتمان

یک مجموعه آپارتمان به دو بخش کلی تقسیم می شود؛یکی قسمت های اختصاصی و داخل آپارتمان که متعلق به هر مالک به طور اختصاصی است و دیگر قسمت های اشتراکی و مشاعات که متعلق به تمامی مالکین یا دو یا چند مالک است. متصرفین آپارتمان در استفاده از قسمت های اختصاصی آزاد هستند و تا وقتی به همسایه ها و حقوق دیگران آسیبی نزنند مانعی بر سر راهشان نیست اما در خصوص استفاده از قسمت های مشاعات و اشتراکی محدودیت ها و الزاماتی وجود دارد که باید رعایت شود و در صورت عدم رعایت حسب مورد تحت عناوین تصرف عدوانی یا رفع مزاحمت یا رفع ممانعت از حق می تواند اقدام نمود.

نحوه تصرف در اموال مشاع

هر ساختمان دارای قسمتهای اختصاصی و مشترک می باشد.مواردی از جمله چاه آب و انشعاب های مشترک و اتاق سرایدار و نمای ساختمان و ورودی پارکینگ و پارکینگ اضافی و ... جزء قسمتهای مشترک ساختمان می باشند.

 

تصرف ساکنین در قسمتهای مشترک

برای اینکه ساکن یا ساکنین مجتمع آپارتمانی بتوانند در قسمتهای مشترک هر نوع دخل و تصرفی داشته باشند باید با رضایت صد در صدی همه صاحبان آن مجتمع را جلب کنند.زیرا بر اساس قانون هیچ شریکی بدون اجازه شریک دیگر حق دخل و تصرف مادی در مال مشاع را ندارد.

اگر مالکی بدون اجازه و جلب رضایت مالکین دیگر، دست به تصرف قسمتهای مشترک زد، عملش غیر قانونی است و می توان از او شکایت کرد که از دو راه حقوقی و کیفری موضوع قابل پیگیری است.

اگر به طور کامل قسمتهای مشترک را تصرف کند و اجازه استفاده از آن را به دیگران ندهد، این کار تصرف عدوانی محسوب می شود.که مینوان از مجرای حقوقی و کیفری پیگیری نماید.گاهی نیز تصرف فرد در قسمتهای مشترک عدوانی نیست بلکه در قالب ایجاد  مزاحمت و ممانعت از حق میباشد که از مجرای حقوقی قابل پیگیری است.

 

ماده 167 قانون آیین دادرسی مدنی

در صورتی که دو یا چند نفر مال غیر منقولی را در تصرف داشته یا استفاده میکرده اند و بعضی ازآنان مانع استفاده و یا مزاحم استفاده بعضی دیگر شود حسب مورد در حکم تصرف عدوانی یا مزاحمت یا ممانعت از حق محسوب و مشمول مقررات این فصل خواهد بود

 

در خصوص بکارگیری سرایدار افغانی بدون پرداخت حق بیمه

اگر اتباع خارجی، اقامت قانونی و پروانه کار قانونی داشته باشند و در شغلی که برای آن‌ها تعریف شده مشغول به کار شوند، تحت حمایت قانون کار قرار می‌گیرند و بیمه اجتماعی آن‌ها اجباری است و کارفرمایان موظف به پرداخت حق بیمه هستند. اگر کارفرمایی در کشور کارگر غیرمجازی را بکارگیری کند براساس ماده ۱۸۱ قانون کار مشمول جریمه می‌شوند و به ازای هر یک روز بکارگیری اتباع خارجه، پنج برابر دستمزد روزانه آن‌ها جریمه می‌شوند و اگر بکارگیری غیرقانونی ادامه پیدا کند برای بار دوم معادل ۱۰ برابر حداقل دستمزد روزانه جریمه خواهند شد و برای مرتبه سوم نیز کارفرما طبق قانون به حبس تعزیری محکوم می‌شود.

 

در خصوص محل پارک خودرو در قسمتهای مشترک

هر یک از واحدهای ساختمان فقط دارای یک پارکینگ بوده و مالک فقط مجاز به پارک یک خودرو است.پارک خودرو در غیر از پارکینگ اختصاصی هر واحد و همچنین پارک خودرو در محل های مشاع درون پارکینگ که برای تردد راحت تر و دور گرفتن خودروها در نظر گرفته شده است، ممنوع می باشد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید