وبلاگ

نمونه دادخواست تنظیم سند رسمی شش دانگ یک قطعه زمین

مطابق قانون ثبت قاعده کلی این است که فقط کسی نزد مراجع دولتی مالک شناخته می شود که نام وی در دفتر املاک مستقر در اداره ثبت ، تحت عنوان مالک ثبت شده باشد.در نتیجه وقتی کسی با سند عادی ملکی را خریداری نموده یا به وسیله عقود مملک به وی منتقل می شود تعهد فروشنده بر تنظیم سند رسمی مالکیت مقدر و نهفته است حتی اگر چنین تعهدی صراحتاً در مبایعه نامه به عهده وی گذاشته نشده باشد.در چنین فرضی اگر طرفین بر زمان تنظیم سند یا دفترخانه محل تنظیم سند توافق نموده باشند که خریدار می تواند در زمان مقرر به آن دفترخانه مراجعه نموده و حضور خود را ثبت نماید یا گواهی عدم حضور فروشننده را بگیرد.و اگر توافق صریحی بر زمان تنظیم سند و دفترخانه نشده باشد خریدار می تواند به موجب اظهارنامه مراتب اخطار و اعلام جهت تنظیم سند و تاریخ و دفترخانه مورد نظر خود را به فروشنده اعلام نماید و در نهایت خواسته خود را در قالب دادخواست الزام خوانده به تنظیم سند مالکیت زمین تقدیم دادگاه حقوفی محل وقوع ملک نماید.نکته مهم اینکه بسیاری از زمین هایی که موضوع مبایعه نامه قرار می گیرند سند رسمی افراز شده ندارند و جزء کوچکی از یک کل هستند.مانند زمین هایی که در قالب اصلاحات ارضی بعضاً در متراژ های بسیار زیاد حتی چند صد هکتار به اهالی مشخصی از یک روستا واکذار شده و در اثر گذر زمان در قالب ارث و معاملات در قطعات کوچک مالکان جدید یافته است که در چنین فرضی تنظیم سند در چارچوب اراده فروشنده نیست و محدودیت های قانونی مثلا برای تنظیم سند شش دانگ یا صدور سند افرازی در این خصوص وجود دارد.مثل اینکه در خارج از شهرها و اراضی زراعی برای زمین های کمتر از 25 هزار متر سند افراز شده به صورت شش دانگ صادر نمی شود!

متن دادخواست الزام به تنظیم سند ششدانگ زمین

خواهان ها :

1- امیرحسین .......
2- نگین .........
3- زهره ........
خواندگان :

1- هاشم ........
2- کریم  .......
خواسته :

1- الزام خواندگان به تنظیم سند رسمی شش دانگ یک قطعه زمین به مساحت 1500 متر مربع قطعه 846 تفکیکی به  پلاک ثبتی .... فرعی از ... اصلی مفروز و مجزا شده از اصلی مذکور بخش ثبتی شهریار ........... مقوم به 000/000/51 ریال - قیمت منطقه ای ملک: ........... ریال
2- مطالبه خسارات دادرسی
دلایل و مضمات :

1- تقاضای استعلام وضعیت ثبتی شش دانگ یک قطعه زمین به مساحت 1500 متر مربع قطعه 46 تفکیکی به  پلاک ثبتی ... فرعی از ... اصلی مفروز و مجزا شده از اصلی مذکور بخش ثبتی شهریار واقع در استان البرز.........
2- تصویر سند مالکیت به شماره ثبت ....
3- تصویر گواهی حصر وراثت به شماره .... مورخ 11/10/1398 صادره از شعبه 56 مجتمع شماره 2 شورای حل اختلاف تهران
4- تصویر مصدق مبایعه نامه مورخ .........
5- تصویر مصدق وکالتنامه رسمی شماره .... مورخ 29/11/1381
6- تصویر مصدق سند رسمی تفویض وکالت به شماره .... مورخ 15/12/1385

شرح دادخواست تنظیم سند ششدانگ یک قطعه زمین:

بسمه تعالی

ریاست محترم دادگاه عمومی حقوقی

با سلام

احتراما اینجانبان خواهان ها مراتب زیر را به استحضار می رساند:

مستندا به تصویر سند مالکیت پیوست دادخواست و در صورت صلاحدید آن مقام محترم، پاسخ استعلام از اداره ثبت اسناد و املاک شهریار، خوانده ردیف اول(آقای هاشم .....) مالک رسمی شش دانگ یک قطعه زمین به مشخصات مندرج در ستون خواسته بوده اند.
مستندا به تصویر مصدق وکالتنامه رسمی شماره ... مورخ 29/11/1381 خوانده ردیف اول در خصوص شش دانگ ملک مذکور به خوانده ردیف دوم(آقای کریم ...) وکالت بلاعزل جهت انتقال ملک مذکور به هر شخص ولو به خود وکیل با حق توکیل به غیر اعطا می نماید.
 مستندا به تصویر مصدق مبایعه نامه مورخ .... خوانده ردیف دوم شش دانگ ملک مذکور را به مورث اینجانبان (مرحوم محمدعلی ....) منتقل می نماید و مستندا به تصویر مصدق سند رسمی تفویض وکالت به شماره .... مورخ 15/12/1385 ، در خصوص ملک مورد معامله به مورث اینجانبان تفویض وکالت می نماید.

متاسفانه مستندا به تصویر گواهی حصر وراثت به شماره ... مورخ 11/10/1398 صادره از شعبه 56 مجتمع شماره 2 شورای حل اختلاف تهران، مورث اینجانبان(مرحوم محمدعلی ...) در تاریخ 30/07/1398 فوت می نماید و وراث منحصر وی اینجانبان (شامل یک همسر ، یک پسر و یک دختر) می باشیم.

5- با عنایت به این که به رغم وجود مبایعه نامه و سایر مدارک مثبته ی مالکیت اینجانبان نسبت به ملک مذکور، به جهت فوت مرحوم محمد علی ... (مورث مان) به موجب ماده 678 قانون مدنی، وکالت داده شده به ایشان منحل گردیده است، فلذا امکان تنظیم سند رسمی به استناد وکالتنامه های مذکور منتفی شده است و خواندگان محترم از تنظیم سند رسمی انتقال به نام اینجانبان خودداری می نمایند.

نظر به مراتب فوق و با عنایت به ادله ی ابرازی، رسیدگی و صدور حکم به محکومیت خواندگان به تنظیم سند رسمی انتقال شش دانگ پلاک ثبتی موصوف به نام اینجانبان به انضمام خسارات دادرسی از محضر آن مقام محترم مورد تقاضا می باشد.

با تشکر و تجدید احترام

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید