وبلاگ

نمونه کامل پرونده مطالبه مهریه و حواشی آن

دعوای مطالبه مهریه فی نفسه موضوع پیچیده ای نیست ولی گاهی با مقاومت و مقابله زوج یا اشخاص ثالث ذینفع در کنار آن دعاوی طاری و متقابل و مرتبطی شکل می گیرد که ماجرا را پیچیده می نماید.از جمله دعاوی و ادعاهای مرتبط با مهریه می توان به این موارد اشاره نمود: ادعای مستثنیات دین بودن مال توقیف شده - ادعای انتقال عادی مال توقیف شده قبل از اقدام زوجه برای مهریه - ادعای اعسار و عدم توانایی پرداخت یکجای مهریه.در پرونده که در ادامه به استحضار مخاطبان گرامی می رسد تقریباً می توان گفت تمام دعاوی ای که ممکن و متصور ا ست در حاشیه مطالبه مهریه زوجه ایجاد شود و به جریان بیافتد، یکجا جمع شده است.

دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

خواهان : علیرضا ....... نام پدر : رضا   به نشانی : تهران.خیابان.مشیریه ....... .

خواندده : مژگان .... نام پدر : علی    به نشانی : تهران.خیابان تهرانپارس ......... .

وکیل یا نمایندده قانونی : ..........

تعیین خواسته و بهای آن :  اعسار از پرداخت مهریه

دلایل و منضمات دادخواست : 

1- شماره پرونده استنادی  ......

2- سایر دلایل و مستندات شماره بایگانی :.....

3- سند رسمی وکالتنامه به شماره ......

4- فتوکپی مصدق استشهادیه محلی

5- وکالتنامه به شماره ....

شرح دادخواست اعسار از پرداخت مهریه

ریاست محترم دادگاه خانواده

احتراماً به استحضار می رساند زوجین در مورخ 1382/11/21 با مهریه ای به میزان 1000 عدد سکه تمام بهار آزادی به عقد دائم یکدیگر در آمده اند و هم اکنون مقیم کشور نروژ می باشند و زوجه طبق قانون کشور نروژ اقامه دعوا ننموده اند و موکل حق مراجعه به منزل مشترک و حق ملاقات با فرزند خود را ندارد و حتی یکبار هم به دلیل مراجعه به منزل جهت ملاقات فرزن خود دستگیر شده است ودر حال حاضر در هتل زندگی می کند.لذا از انجایی که موکل به دلیل مشکلات متعدد توانایی مالی جهت پرداخت مهریه به میزان 400 عدد سکه طبق دادخواست تقدیمی توسط زوجه به مشاره بایگانی ... ارجاعی از شعبه محترم 238 مجتمع خانواده یک به وقت رسیدگی .... ساعت 12 را ندارد لذا خواهشمند است نسبت به تقسیط مهریه و رسیدگی توامان تصمیم گیری فرمایید.

با کمال احترام

 

رای دادگاه - اعسار از پرداخت مهریه

به تاریخ : 93/04/23

پرونده کلاسه : ....

شماره دادنامه : ......

مرجع رسیدگی : شعبه 238 دادگاه خانواده تهران

خواهان : آقای علیرضا ..... با وکالت ......... به نشانی  شهر ری ..... .

خوانده : خانم مزگان .... با وکالت آقای مسعود محمدی به نشانی : تهران.میدان فاطمی .میدان گلها ... .

خواسته : اعسار از پرداخت مهریه

گردشکار - خواهان دادخواستی به خوایسته فوق تقدیم داشته که پی از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده دادگاه یه تصدی امضاء کننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید.

متن رای دادگاه اعسار و تقسیط مهریه

در خصوص دعوای آقای علیرضا ... با وکالت ..... بطرفیت خانم مژگان .... با وکالت آقای مسعود محمدی بخواسته اعسار و تقسیط مهریه موضوع دادنامه شماهر .... بدین شرح حسب دادنامه فوق الاشعار به پرداخت 400 عدد سکه بهار آزادی در حق خوانده محکوم شده اما توانایی پرداخت یکجا ندارد با توجه به تحقیقات انجام شده و عدم ایراد یا دفاع موثر مبنی بر ملائت خواهان در پرداخت یکجای مهریه دادگاه نظر به مراتب فوق خواسته خواهان را در خصوص اعسار از پرداخت کامل و  یکجای مهریه وارد تشخیص داده مستنداً به ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و ماده 19 آیین نامه اجرایی ماده 6 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و ماده 37 قانون اعسار محکوم به مقرر در دادنامه فوق الاشعار را با وصف 50 عدد به عنوان پیش قسط و ماهیانه یک سکه تا استهلاک کامل محکوم به تقسیط می نماید.حکم دادگاه حضوری و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدیدنظر استان تهران است.

رییس شعبه 238 دادگاه خانواده یک تهران.

 

دادخواست تجدیدنظر خواهی - اعسار و تقسیط مهریه

تجدیدنظر خواه : مژگان .... به نشانی : تهران.خیابان تهرانپارس ...... .

تجدیدنظر خوانده : علیرضا .... به نشانی : تهران.خیابان مشیریه ....... .

وکیل یا نماینده قانونی : مسعود محمدی 

تجدید نظر خواسته : تجدیدنظر خواهی از دادنامه صادره شماره .... مورخ 93/04/24 شعبه 238

دلایل و منضمات دادخواست :

1- وکالتنامه

2- کپی مصدق دارایی زوج

3- کپی دادنامه

شرح دادخواست تجدیدنظر خواهی اعسار مهریه

ریاست محترم دادگاه تجدینظر استان تهران

احتراماً به وکالت از خانم مژگان ... نسبت به دادنامه صادره شماره .... مورخ 93/04/24 شعبه 238 که د رتاریخ 93/05/12 به اینجانب ابلاغ شده معترض و درخواست رسیدگی تجدیدنظر می نمایم. رونوشت دادنامه بدوی و لایحه اعتراضیه و مدارک مربوطه که جمعاً ... برگ می باشد پیوست دادخواست تقدیم است.

 

اجرای احکام دادگستری - توقیف ملک

بسمه تعالی

ریاست محترم اداره ثبت اسناد و املاک قلهک

مقتضی است دستور فرمایید طبق پلاک ثبتی مادر به شماره ...... واقع در بخش 11 می باشد و بر اساس صورتمجلس تفکیکی آن اداره نسبت به توقیف پلاک ثبتی تفکیک شده از ان پلاک مادر چنانچه بنام آقای علیرضا .... فرزند رضا می باشد را توقیف در قبال تعداد 400 عدد سکه بهار آزادی به ارزش واقعی بابت مهریه همسرش خانم مژگان ... اقدام ونتیجه را به اجرای احکام ارسال نمایند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید