وبلاگ

نمونه دادخواست و رای مطالبه وجه سفته و خسارت تاخیر تادیه

به دو روش میتوان پروسه مطالبه وجه سفته را انجام داد : یکی اینکه دارنده سفته ظرف 10 روز از تاریخ سر رسید به اداره واخواست سفته مراجعه نموده و ابتدا سفته را واخواست نماید، پس از طی تشریفات و ضمیمه آن به دادخواست، وجه سفته خود را مطالبه کند. در این فرض چند امتیاز مهم برای دارنده و خواهان سفته وجود خواهد داشت؛ یکی اینکه از تاریخ مندرج در سفته می تواند خسارت تاخیر تادیه بخواهد و دوم اینکه علیه ظهر نویسان و ضامنین هم شکایت کرده و ایشان را هم خوانده قرار دهد و سوم بدون نیاز به پرداخت خسارت احتمالی تقاضای توقیف اموال بدهکار را بنماید.علاوه بر این دارنده سفته میتواند از امتیازات اسناد تجاری که در موعد معین شده واخواست می شوند، صرفنظر نموده و مستقیماً با ضمیمه لاشه سفته به دادخواست خود، وجه آن را مطالبه نماید.در مورد اخیر در واقع سفته یک برگه و سند عادی است که وجود طلب برای دارنده را اثبات می کند بدون اینکه امتیازات اسناد تجاری مانند آنچه گفته شد برای دارنده وجود داشته باشد.

دادخواست مطالبه وجه سفته و خسارت تاخیر تادیه

خواهان : آقای حسن .... فرزند : اسماعیل   به نشانی : تهران.خیابان.لویزان .......... .

خوانده : آقای محمد امین .....  فرزند : رضا   به نشانی : تهران.خیابان خیام ......... .

وکیل یا نماینده قانونی : مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری

خواسته یا موضوع و بهای آن : مطالبه وجه سفته به شماره های .. و ... و ... و ... و .... جمعاً به مبلغ پنجاه میلیون ریال (50/000/000) و خسارت تاخیر تادیه و خسارات دادرسی

دلایل ومنضمات دادخواست : 

1- تصویر مصدق سفته های موضوع دعوا

2- اصل وکالتنامه

شرح دادخواست مطالبه وجه سفته و خسارت تاخیر

ریاست محترم دادگاه

با سلام، احتراماً به استحضار می رساند موکل اینجانب به موجب 5 فقره سفته به شماهر های ... و ... و ...و... و .... از آقای محد امین ... طلبکار می باشد.نظر به اینکه نامبرده از تاریخ سررسید سفته ها در جهت پرداخت وجه سفته های مذکور اقدامی ننموده اند خواهشمند است ضمن صدور حکم مبنی بر پرداخت وجه سفته ها، دستور پرداخت خسارت تاخیر تادیه و خسارات دادرسی را صادر فرمایید.

 

رای دادگاه مطالبه وجه سفته و خسارت تاخیر تادیه

مرجع رسیدگی : شعبه ۲۵ دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران

تاریخ : ۱۳۸۷/۱۰/۲۱
شماره دادنامه : .......

پرونده کلاسه : ....
خواهان : حسن .... با وکالت آقای مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری به نشانی : تهران.میدان فاطمی.میدان گلها.
خوانده : محمدامین...... به نشانی : خیابان تهران.خیابان خیام ........ .
خواسته : مطالبه وجه سفته
گردشکار - خواهان دادخواستي به خواسته فوق بطرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه به کلاسه فوق و جري تشریفات قانوني در وقت فوق العاده دادگاه به تصدي امضاء کننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسيدگي را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور راي مي نماید.

متن رای دادگاه مطالبه وجه سفته و خسارت تاخیر

در خصوص دعوای آقای حسن.... با وکالت .... به طرفیت آقای محمدامین .... به خواسته وجه 5 فقره سفته به شماره های ‎...‏ الی ...‏ بمبلغ 50/000/000 ریال و خسارات قانونی بدین شرح که خوانده مبادرت به صدور 5 طغری سفته بشماره خزانه داری کل ... الی ... نموده که با مراجعه به نامبرده از پرداخت وجه خودداری می نماید لذا تقاضای محکومیت خوانده: را به پرداخت اصل خواسته، خسارت دادرسی و تاخیر تادیه دارد. خوانده علیرغم ابلاغ اخطاریه در دادرسی حضور نیافته و در مورد برانت ذمه خود دلیلی ارائه ننموده است علی هذا با توجه به وجود سفته ها در ید خواهان که به اشتغال ذمه خوانده نسبت به وجه آن دلالت دارد، دعوا را وارد و ثابت تشخیص و به استناد مواد 519‏ و ‎522‏ از قانون آئین دادرسی مدنی و ۳۰۷ از قانون تجارت خوانده را به پرداخت مبالغ ‎5۰/۰۰۰/۰۰۰‏ ریال بابت اصل خواسته و 95000 ریال بابت هزینه دادرسی و حق الوکاله برابر تعرفه و خسارت تاخیر تادیه از تاریخ 87/06/26 تا زمان اجرای حکم به ماخذ تغییر شاخص قیمت ها اعلامی بانک مرکزی در حق خواهان محکوم مینماید. این رای غیابی بوده و ظرف بیست روز پس از ابلاغ قابل واخواهی و سپس در موعد مقرر در دادگاههای تجدیدنظر استان تهران قابل تجدیدنظر است .

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید