وبلاگ

لایحه دفاع از اتهام قتل عمد

مهم ترین و پیچیده ترین جرم در تمامی سیستم های حقوقی، جرم قتل است. قاضی در رسیدگی به اتهام قتل از یک طرف باید در جهت حفظ حقوق بازماندگان قربانی و مقتول و به اصطلاح رعایت حرمت خون او قدم بردارد و از سوی دیگر مراقبت نماید که خون انسان بی گناهی در مقام قصاص ریخته نشود. در ادامه یک نمونه لایحه دفاعیه با موضوع دفاع از اتهام قتل جهت اطلاع و بهره برداری مخاطبان گرامی ارائه می گردد.

متن لایحه دفاعیه اتهام قتل عمد - معاونت در قتل

ریاست محترم 101 دادگاه عمومی

با سلام و تقدیم احترام

در خصوص پرونده کلاسه .... اینجانب ...... وکیل متهم آقای عزیز .... مطالب ذیل را به استحضار عالی می رسانم :

1- دلایل جنابعالی جهت صدور قرار منع تعقیب (یا حکم برائت) در مورد یکی از متهمین به نام محمد .... یکی عدم اعتراف وی به قتل بوده و دیگر اینکه سایر متهمین اشاره ای به شرکت وی در قتل ننموده اند و در نهایت به تعبیر جنابعالی عدم وجود دلایل کافی به ضرر وی.سوال من از شما این است که آیا موکل (عزیز ....) اعتراض به قتل کرده است ؟

اگر این طور فکر می کنید به مقتضای اصل احتیاط در دما و حرمت خون مسلمان استدعا دارم مجدداً پرونده را مطالعه فرمایید.ایشان در هیچ جای اظهارات خود، حتی آنجایی که می گوید در صحنه قتل حضور داشته هیچ اشاره ای به شرکت خود در قتل نمی کند و صرفاً خود را شاهد قتل عنوان می کند.آیا خون یک مسلمان تا این حد ناچیز است که ارزش یکبار مطالعه دقیق یک پرونده (هر چند حجیم) را ندارد.در این خصوص خواهشمند است متن اظهارات موکل در تاریخ 85/02/03 را مطالعه فرمایید.در مورد دلایل دیگر جنابعالی در مورد حکم برائت محمد ... (یعمی عدم اشاره دیگر متهمین به شرکت وی) نیز لازم به ذکر است  آیا صرف اظهارات متهمینی که خود از گناهکار شناخته شدن دیگری سود می برند مثبت جرم باشد و مگر فردی که خود ذینفع در مجرم شناخته شدن کسی است می تواند به ضرر وی در همان جرم شهادت دهد.جناب قاضی از این گذشته به نظر شما آیا شرایط شاهد در این افراد وجود دارد و آیا شرط اساسی صحت شهادت شاهد که همان عدالت است در این افراد موجود است ؟ برای بنده قابل حضم نیست که چرا جنابعالی به اظهارات این افراد تا این حد اهمیت داده و به استناد قول آنها مبنی بر مشارکت موکل (عزیز ...) وی را مجرم می شناسید.

2- جناب قاضی اگر شما نگران حرمت خون مقتول هستید من علاوه بر آن نگران پایمال شدن خون موکل خویش نیز هستم و اگر شما می خواهید خون ریخته شده ی انسان بی گناهی ضایع نشود من علاوه بر آن نمی خواهم بدون دلیل کافی و تشریفات صحیح قانونی و شرعی خون مسلمان دیگری به ناحق ریخته شود.

3- مجدداً خدمت شما یادآوری می کنم در تحقیقات نیروی انتظامی هیچ اثر انگشتی از موکل در صحنه جرم شناخته نشده است.

4- ریاست محترم دادگاه عمومی بخش لواسانات، تاریخ وقوع جرم در این پرونده 83/08/11 و تاریخ دستگیری موکل حدوداً 85/03/01 و تارخ اصلاح قانون تشکیل دادگاه های عمومی وانقلاب 81/07/28 (یعنی تقریباً دو سال قبل از تاریخ وقوع قتل و بیش از چهار سال قبل از دستگیری موکل) بوده.به حکم تبصره ماده 4 قانون اصلاح تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب، رسیدگی به جرمی که مجازات قانوین ان قصاص نفس است، در دادگاه های کیفری استان به عمل خواهد امد و طبق تبصره 6 ماده 3 همان قانون در حوزه قضایی بخش رییس یا دادرس علی البدل دادگاه به جانشینی بازپرس و تحت نظارت دادستان مربوطه تحقیقات مقدماتی را تا صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست انجام می دهد و همانطور که در ادامه تبصره  آمده و در سایر جرایم رییس دادگاه مطابق قانون اقدام به رسیدگی و صدور رای می نماید.جناب قاضی آیا از طرف آن شعبه این تشریفات رعایت شده و اگر نشده به چه دلیل و با چه توجیهی؟ عمل دادگاه در این صورت مصداق بند ب ماده 257 قانون آیین دادرسی کیفری بوده و محکوم به نقض است.

5- در پایان ضمن درخواست از جنابعالی مبنی بر صدور حکم به برائت موکل به جهت فقد دلیل با کمال احترام خدمت جنابعالی اعلام می دارم که بنده به سبب وظیفه خویش در دفاع از موکل هیچ ابایی از پیگیری تخلفات صورت گرفته در این پرونده نزد مراجع ذیصلاح را ندارم.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید