وبلاگ

دادخواست و رای مطالبه مهریه و توقیف اموال (تامین خواسته)

پس از شکل گیری یک اختلاف عمیق خانوادگی و در صورتی که یکی یا هر دوی زوجین تمایل و تلاشی برای رفع و حل آن ننمایند، معمولاً خانم ها در گام اول هم به قصد اعمال فشار و هم گاهاً به نیت انتقام و تسویه حساب به سراغ مطالبه مهریه خود و توقیف اموال زوج (شوهر) می روند. در هر حال اینکار به هر قصد و نیتی که انجام شود، مهریه دین و طلب خانم ها است و اصولاً آقایان موظف به پرداخت آن هستند اما مطابق معمول قانونگذار به جای فرهنگ سازی و آگاهی رسانی در طول سالیان اخیر اقدام به محدود نمودن خانم ها در مطالبه مهریه خود نموده است. از تعیین سقف برای جلب زوج تا تعیین سقف برای امکان مطالبه مهریه و در نهایت ممنوعیت طرح ابتدایی دادخواست مطالبه مهریه و اجبار متقاضیان به درخواست صدور اجراییه از اداره اجرای ثبت. در حال حاضر و در زمان نگارش و تکمیل این مطلب (دی ماه سال 1402 شمسی و ژانویه 2024 میلادی) خانم ها امکان طرح ابتدایی دادخواست مطالبه مهریه در دادگاه خانواده را قبل از صدور اجراییه در اداره پنجم اجرای اسناد لازم الاجرا را ندارند.

دادخواست مطالبه مهریه و تامین خواسته

خواهان : خانم پریسا ..... فرزند : محمد به نشانی : میدان ونک .........

خوانده : آقای افشین ...... فرزند : اسفندیار  به نشانی : خیابان ولیعصر......... .

وکیل و نماینده قانونی : آقای مسعود محمدی وکیل پایه یک دادگستری

خواسته : مطالبه مهریه

دلایل و منضمات :

1-کپی مصدق عقدنامه 

شرح دادخواست مطالبه مهریه

ریاست محترم دادگاه عمومی

با سلام و تقدیم احترام

به استحضار می رساند موکل اینجانب خانم پریسا .... به موجب عقدنامه عادی مورخ 84/08/14 به عقد دایم آقای افشین .... در آمده است .با توجه به اینکه مهریه معین شده در عقدنامه سیصد سکه بهار آزادی  به صورت عندالمطالبه می باشد بدینوسیله از محضر محترم دادگاه تقاضا می شود حکم به پرداخت ان از سوی زوج با احتساب خسارات قانونی از قبیل حق الوکاله وکیل و هزینه دادرسی صادر فرمایند.

 

رای دادگاه مطالبه مهریه و توقیف اموال

به تاریخ : 94/12/27

پرونده کلاسه : ........

شماره دادنامه : ...........

مرجع رسیدگی : شعبه 261 دادگاه عمومی خانواده

خواهان : آقای مسعود محمدی با وکالت از خانم پریسا ..... فرزند محمد       به نشانی خیابان فاطمی- میدان فاطمی- میدان گلها

خوانده : آقای افشین ...... فرزند اسفندیار به نشانی خیابان ولیعصر......... .

خواسته : مهریه

گردشکار - خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خواننده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق و جری تشریفات قانونی فوق العاده / مقرر دادگاه به تصدی امضاء کننده زیر تشکیل است و با توجه به محتویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید.

متن رای دادگاه مطالبه مهریه

در خصوص دعوای خانم پریسا .... با وکالت آقای مسعود محمدی به طرفیت آقای افشین .... خواسته مطالبه مهریه تعداد 300 عدد سکه بهار آزادی با احتساب خسارات دادرسی توجهاً به محتویات پرونده و اظهارت وکیل خواهان در جلسه مورخ 94/12/24 و تصویر سند نکاحیه شماره ..... از دفتر رسمی ثبت ازدواج شماره .... حوزه ثبت اهواز رابطه زوجیت فیمابین محرز می باشد و با در نظر گرفتن ماده 1082 قانون مدنی و تبصره ذیل آن را اشعار می دارد و به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و هر نوع تصرفی که بخواهد می تواند در آن بنماید و با عنایت به دفاعیات غیر موجه خوانده فلذا دادگاه دعوی خواهان را مقرون به صحت تشخیص دانسته و مستنداً به ماده مذکور از قانون نامبرده خوانده را به پرداخت تعداد سیصد عدد سکه تمام بهار آزادی از بابت مهریه و مبلغ 5/350/000 بابت هزینه دادرسی و حق الوکاله وکیل  وی طبق تعرفه دولتی در حق خواهان محکوم می نماید.رای صادره حضوری تلقی و ظرف بیست روز بعد از ابلاغ قابل اعتراض و تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر استان می باشد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید