وبلاگ

رای دادگاه خانواده - الزام زن به تمکین

اگر زن بدون عذر موجه به وظایف زناشویی خود عمل نکند (تمکین خاص) یا منزل شوهر را ترک کند (تمکین عام) شوهر میتواند با مراجعه به دادگاه خانواده و طرح دعوای الزام به تمکین، الزام و اجبار وی به انجام تکالیف قانونی را بخواهد. در صورت صدور حکم تمکین و عدم انجام مفاد آن از سوی زن، ناشزه محسوب شده و مستحق دریافت نفقه نیست علاوه بر این برای مرد حق درخواست اجازه ازدواج از دادگاه بوجود آمده و نیز اگر مرد تقاضای طلاق زن را بنماید حتی اگر شرط نصف اموال مندرج در عقدنامه را امضا نموده باشد چون طلاق به دلیل انجام وظایف زن بوده، نصف امول به زوجه تعلق نمیگیرد.

حکم دادگاه الزام به تمکین زن - زوجه

کلاسه پرونده : ......

شماره دادنامه : ............

مرجع رسیدگی : شعبه 231 دادگاه عمومی خانواده

خواهان : وحید ........ فرزند : اصفر با وکالت مسعود محمدی به نشانی : میدان فاطمی-میدان گلها.

خوانده : مریم ....... فرزند : حسن : به نشانی : خیابان خاوران ............... .

خواسته : تمکین

گردشکار - خواهان دادخواستی به خواسته فوق به طرفیت خوانده بالا تقدیم داشته که پس از ارجاع به این شعبه و ثبت به کلاسه فوق وجری تشریفات قانونی در وقت فوق العاده مقرر دادگاه به تصدی امضاء کننده زیر تشکیل شده است و با نوجه به محنویات پرونده ختم رسیدگی را اعلام و به شرح زیر مبادرت به صدور رای می نماید 

متن رای دادگاه الزام به تمکین

در خصوص دعوی آقای وحید .... فرزند اصغر با وکالت آقای مسعود محمدی بطرفیت همسر دائمی و رسمی و شرعی خود بنام خانم مریم .... فرزند حسن بخواسته صدور حکم بر الزام زوجه به تمکین از خواهان با توجه به محتویات پرونده و مندرجات دادخواست تقدیمی و ملاحظه تصاویر اسناد و مدارک ضمیمه شده به پرونده و اظهارات طرفین زوجیت خواهان به نحو دائم ثابت و محرز است و خواسته خواهان شرعی و قانونی است فلذا باستناد مواد ۱۱۰۲ و ۱۱۰۳ و ۱۱۰۴ و ۱۱۰۵ و ۱۱۰۶ و ۱۱۰۷ و ۱۱۰۸ از قانون همین نکاح بطور صحت واقع شد روابط زوجیت بین طرفین موجود و حقوق و تکالیف زوجین در مقابل همدیگر برقرار می شود. زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگرند زوجین باید در تشیید مبانی خانواده و تربیت اولاد خود به یکدیگر معاضدت نمایند در روابط زوجین ریاست خانواده از خصائص شوهر است در عقد دائم نفقه بعهده شوهر است نفقه عبارت است از مسکن و البسه وغذا و اثاث البیت نه بطور متعارف با وضعیت زن متناسب باشد و خادم در صورت عادت زن به داشتن خادم یا احتیاج او به واسطه مرض یا نقصان اعضاء هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود دادگاه حکم بر الزام خوانده (زوجه) بر تمکین از خواهان (زوج) صادر و اعلام میدارد و در صورت تمکین زوجه از زوج و ایفای حقوق همسری زوج نیز موظف به تادیه نفقه و مسکن مستقل و علیحده و غیره و بشرح فوق است و در صورت امتناع زوجه از تمکین نسبت به زوج که همسر دائمی او می باشد ناشزه محسوب و مستحق نفقه نخواهد بود این رای حضوری و غیر قطعی و سپس ظرف مدت بیست روز قابل تجدیدنظر در محاکم تجدیدنظر مرکز استان تهران میباشد.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید