وبلاگ

مجازات پخش کردن شماره و سوء استفاده از عکس پروفایل

مجازات پخش کردن شماره وعکس یک دختر نوجوان در گروه ها و شبکه های اجتماعی 

 • جرایم اینترنتی جرایمی می باشند که با ارتکاب فعل یا ترک فعل مجرمانه در فضای مجازی بوسیله یا به کمک سیستم ‌های کامپیوتری و اینترنتی محقق می گردند.
 • از جمله جرایمی که در فضای مجازی رخ می دهد می توان به پخش کردن شماره، سواستفاده از عکس پروفایل، فحاشی و.. اشاره نمود که در ادامه به مجازات هریک خواهیم پرداخت.
 • در رابطه با مجازات پخش کردن شماره در فضای مجازی باید گفت شماره موبایل اشخاص در زمره ی اسرار و اطلاعات خصوصی افراد قرار می گیرد و انتشار آن مطابق با قانون جرایم رایانه ای جرم می باشد.
 • مطابق ماده 17 قانون مذکور هرکس به وسیله سامانه ‎های رایانه‎ ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون(۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد. بنابراین مجازات جرم پخش شماره ی افراد در فضای مجازی حبس یا جزای نقدی می باشد. 
 • سواستفاده از عکس پروفایل دیگران نیز به موجب قانون جرایم رایانه ای جرم انگاری گردیده و دارای مجازات می باشد. برابر ماده 16 قانون جرایم رایانه ای هرکس به وسیله سامانه ‎های رایانه ‎ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
 • لازم به ذکر است که مطابق تبصره ی ماده ی مذکور، در صورتی که تغییر یا تحریف موارد فوق به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.
 • فحاشی به معنای بکار بردن الفاظ رکیک و زشت نسبت به شخص یا اشخاص دیگر است و از مصادیق توهین بشمار می آید. همچنین اگر فحاشی حاوی عنوان ناروای ناموسی به اعضای خانواده ی او باشد، در صوررت احراز قاضی نسبت به این مسأله که فحاش در واقع منظور و قصد دادن نسبت زنا داشته است، به حد قذف که هشتاد ضربه شلاق محکوم می گردد؛ در غیر این صورت مجازات فحاش تنها مجازات مقرر برای جرم فحاشی خواهد بود.
 • جرم فحاشی یا قذف، نظر به قانون مجازات اسلامی از طریق نوشتن الکترونیکی همچون پیام یا درج و انتشار در فضای مجازی مانند شبکه های اجتماعی نیز محققق می گردد.
 • در خصوص مجازات جرم فحاشی باید گفت مطابق ماده 608 قانون مجازات اسلامی توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزاي نقدي خواهد بود.
 • در صورتی که شخص علاوه بر فحاشی، الفاظ و عباراتی بکار ببرد که از مصادیق جرم افترا یا از مصادیق جرم تهمت باشد، شاکی می تواند بطور جداگانه یا مشترکا با شکایت از فحاشی، و با در دست داشتن ادله کافی، نسبت به جرم افترا یا جرم تهمات نیز شکایت نماید که هریک مجازات خاص خودش را دارد.
 •  

 

پاسخ به پرسش مخاطب در خصوص مجازات پخش کردن شماره و سوء استفاده از عکس پروفایل

♦  در رابطه با سوالی که طرح نمودید باید گفت هریک از موارد پخش کردن شماره، سوء استفاده از عکس پروفایل و فحاشی در قانون جرم انگاری گردیده اند که هر یک دارای مجازات منحصر به خود می باشد و در متن بالا به هریک از آن ها پرداخته شده است.

♦  به منظور شکایت از مرتکب در صورتی که دختر نوجوانی هستید که بالای 9 سال تمام قمری سن دارید می توانید برای این امر وکیل بگیرید.

♦  لازم به ذکر است که مدرک شما که تنها اسکرین شات می باشد در صورتی موجب اثبات ادعایتان می شود که بتواند منجر به علم قاضی پرونده گردد.

 

مستندات قانونی - انتشار عکس شخصی افراد در ایینترنت

ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای
هرکس به وسیله سامانه ‎های رایانه ‎ای یا مخابراتی، فیلم یا صوت یا تصویر دیگری را تغییر دهد یا تحریف کند و آن را منتشر یا با علم به تغییر یا تحریف منتشر کند، به نحوی که عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون(۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
تبصره ـ چنانچه تغییر یا تحریف به صورت مستهجن باشد، مرتکب به حداکثر هر دو مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

ماده 17 قانون جرایم رایانه‌ای
هرکس به وسیله سامانه ‎های رایانه‎ ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون(۵.۰۰۰.۰۰۰)ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

ماده 245 قانون مجازات اسلامی
قذف عبارت است از نسبت دادن زنا یا لواط به شخص دیگر هر چند مرده باشد.

ماده 246 قانون مجازات اسلامی
قذف باید روشن و بدون ابهام بوده، نسبت دهنده به معناي لفظ آگاه و قصد انتساب داشته باشد گرچه مقذوف یا مخاطب در حین قذف از مفاد آن آگاه نباشد.
تبصره- قذف علاوه بر لفظ با نوشتن، هرچند به شیوه الکترونیکی نیز محقق می¬شود.

ماده 250 قانون مجازات اسلامی
حد قذف، هشتاد ضربه شلاق است.

ماده 255 قانون مجازات اسلامی
حد قذف حقالناس است و تعقیب و اجراي مجازات منوط به مطالبه مقذوف است. در صورت گذشت مقذوف در هر مرحله، حسب مورد تعقیب، رسیدگی و اجراي مجازات موقوف می شود.

ماده 608 قانون مجازات اسلامی
توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه و یا پنجاه هزار تا یک میلیون ریال جزاي نقدي خواهد بود.

ماده 697 قانون مجازات اسلامی
هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امري را صریحاً نسبت دهد یا آنها را منتشر نماید که مطابق قانون آن امر جرم محسوب میشود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردي که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد. 
تبصره- در مواردي که نشر آن امر اشاعه فحشا محسوب گردد هر چند بتواند صحت اسناد را ثابت نماید مرتکب به مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید